Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okolice Wrocławia w kolorze żółtym. Rzepakowe pola zachwycają

Jerzy Wójcik
Jerzy Wójcik
Wideo
od 16 lat
Charakterystyczne żółte kwiaty rzepaku pojawiły się na podwrocławskich polach wyjątkowo wcześnie. W tym roku można je było zaobserwować już w pierwszej połowie kwietnia. Niestety, po kilku cieplejszych dniach, przyszły noce z przymrozkami. Rzepak na dobre rozkwitł pod Wrocławiem dopiero teraz, zobaczcie jak pięknie się prezentuje.

Na przełomie kwietnia i maja okolice Wrocławia zachwycają pięknymi, żółtymi barwami. To oczywiście za sprawą kwitnącego rzepaku. Rzepak to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Ogromna większość aktualnie kwitnących rzepaków, to rośliny dwuletnie. Szacuje się, że w Polsce nawet ponad 90 proc. rolników wysiewa rzepak ozimy w sierpniu. Roślina kiełkuje po kilku dniach, a do zimy zdąży podrosnąć i wzmocnić się na tyle, by przetrwać przymrozki i śniegi.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:

Podwrocławskie hektary kwitnącego rzepaku, z perspektywy drona prezentują się wyjątkowo okazale

Okolice Wrocławia w kolorze żółtym. Rzepakowe pola zachwycają

W tym roku kilka ciepłych dni na początku kwietnia, przyczyniło się do tego, że na hektarach pól pojawiły się już pierwsze kwiaty. Choć wiele osób z radością robiło sobie zdjęcia, zaznaczając, że dawno nie widzieli tak wcześnie kwitnącego rzepaku, dla późniejszych plonów nie jest to nic dobrego. Mróz z pewnością uszkodził część pęków kwiatowych, a prawdziwe, pełne kwitnienie, wiele roślin przechodzi teraz, czyli na przełomie kwietnia i maja.

CZYTAJ TAKŻE:

Największe powierzchnie kwitnących rzepaków można znaleźć w podwrocławskich gminach:

  • Kobierzyce
  • Wisznia Mała
  • Miękinia
  • Kąty Wrocławskie
  • Mietków
  • Kostomłoty

Warto pamiętać, że tam gdzie wiosną jednego roku widzimy kwitnące hektary rzepaku, w kolejnym najprawdopodobniej już go tam nie będzie. Wysiew rzepaku rok po roku, w tym samym miejscu, uważany jest za błąd. Taka uprawa nie jest zalecana ze względu na większe ryzyko zarażenia się takiej uprawy chwastami krzyżowymi. Na jakości tracą także nasiona, co niekorzystnie wpłynie później na cenę w skupie i opłacalność całej uprawy.

Rolnicy tłumaczą, że przy umiejętnym stosowaniu płodozmianu, najczęściej rzepak pojawia się w tym samym miejscu na polu po 5 latach. W Polsce rzepak wykorzystuje się najczęściej przy produkcji oleju rzepakowego. Z drugiej strony warto pamiętać, że jest to roślina obficie miododajna, a także wykorzystywana na pasze dla zwierząt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska